Sistemeles

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.01.08, 13:08

SHAKY HEAD


Iš pažiūros, tai eiliniai galvakabliai. Tačiau... Verčiant pažodžiui shaky head- virpanti galvutė. Pirmiausia, kas krenta į akis, tai palyginti didelis kabliukas, beveik kaip ofsetinis kabliukas su dideliu išlenkimu. Tai padaryta neatsitiktinai. Jie numatyti „neužsikabinimo“ tikslui.



Pačios galvutės geometrija keičiasi nuo apvalios iki sudėtingų formų. Nuo to priklauso ir masalo žaidimas.



Nepaisant skirtingos formos šie galvakabliai turi ir bendrų panašumų. Visų pirma- jų nedidelis svoris. ¼ uncijos (7 gramai)- tai jau palyginti didelis svoris. Masalai kabinami ant galvakablio paprastai perveriant kūnelį, arba naudojant galvakablius su TwistLock sistema, kuri ženkliai prailgina masalo tarnavimo laiką.
Kalbant apie masalus, būtina išskirti slieko su plonu galu imitaciją. Tai masalas Nr.1. Butent šio tipo masalas geba perduoti mažus judesius, įskaitant virpėjimus. Galima naudoti ir kitus masalus, turinčius plonas galūnes ar uodegėles, kurios padeda perduoti mažiausius spiningo viršūnėlės judesius.



Kadangi šios sistemos pravedimo tempas yra lėtas, aktyvių masalų: riperių ar tvisterių panaudojimas nėra efektyvus. Be to, patartina naudoti neskęstančius masalus.
Sistemos shaky head (užjūry dar vadinama finesse fishing) gaudymo būdas yra delikatus ir lengvas, t.y.labai tikslus masalo užmetimas su lėtu pravedimo tempu. Šis būdas netinka vandens plotų „šukavimui“, nes tai labiau „taškinis“ gaudymas.



Kai masalas pasiekia dugną, jo padėties kampas atžvilgiu dugno yra bukas. Tokiu būdu susidaro vaizdas, kad masalas imituoja žuvelę ar kitą gyvą organizmą, ieškantį maisto dugne. Šią imitaciją sustiprina lengvas masalo žaidimas spiningo viršūnėle, verčiantis galvutę virpėti.
Kaip taisyklė, spiningai naudojami lengvos klasės su jautriomis viršūnėlėmis. Galima naudoti baitkastingo įrangą su FC valu ar spininginę įrangą su plonu pintu valu. FC valas turi privalumą dėl savo skęstančių savybių, o pintukas- dėl jautrumo. Žuvies kibimai dažniausia būna lengvi ir atsargūs. Tipinės gaudymo sąlygos: dugnas- smėlis arba smėlis + akmenys, šalia žolių. Gylio gaudymo diapazonas gana platus: nuo 0,5m. iki 15m. Mažiausiuose giliuose tikslinga naudoti lengviausius galvakablius.
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.01.11, 21:10

Kaip atrodo pagrindines sistemeles ir ju darbas.

sistemele "Carolina" ,svarelis tvirtinamas 40 - 100 cm. nuo tvisterio.

Paveikslėlis

"Dugninuke" svarelis tvirtinamas 20 -30 cm. nuo trisakio suktuko,atstumas iki tvisterio 60 - 100cm.

Paveikslėlis

plaukianti galvute labai efektyvi,kibimai dazniausiai buna kai tvisteris kyla i virsu.

Paveikslėlis
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.01.22, 22:54

Dvi sistemėlės "Texas" ir "Carolina"

Paveikslėlis

Amerikiečiai pamišę bassų gaudyme.Ten rengiamos specialios varžybos,kuriuose galima gauti piniginius prizus,laimėjus,varžybas.O kai kalba eina apie didelius pinigus,žmonės darosi išradingi.Todėl remiantis šia priežastimi visi naujoviški metodai daugumoje atsiranda ir isitvirtina būtent Amerikoje.Jeigu nauji metodai pasitvirtina tai ir europiečiai po kurio tai laiko pritaikotuos gaudymo metodus ir techniką.Taip buvo ir su sistemėle Drop – Shott, kuri su laiku ir dėka didelio kibimo prigijo pas mus ir buvo pritaikyta gaudant mūsų vandenų plėšrūnus.Taip atsitiko ir su sistemėlėmis „Texas“ ir „Carolina“.Už vandenyno šios sistemėlės tapo labai populiarios gaudant plėšrūnus.Dabar ir pas mus jos daro stebūklus gaudant ešerius.Pavadėliu šliaužia kulkos formos svarelis,kuris vadinasi - Bullet Weight. Už jo iš karto ryškus stiklinis karoliukas ir kabliukas su dirbtiniu masalu.Dažniausiai masalui naudojami yra dirbtiniai silikoniniai sliekai ar žuvelių imitacijos iš minkšto plastiko.Šios sistemėlės skiriasi tik Kai kuriomis detalėmis.Pas sistemėlę „texas“ svarelis ir karoliukas,gali slankioti ,pavadėliu net iki pat kabliuko,o naudojant sistemėlę „carolina“ svarelis ir karoliukas yra nepaslankūs ,nes jos laiko suktukas,kurio toliau yra pavadėlis su kabliuku.

Dvi Amerikietiškos sistemėlės,naudojamos gaudant ešerius.

Paveikslėlis
Pas sistemėlę „texas“ svarelis ir karoliukas,gali slankioti ,pavadėliu net iki pat kabliuko,o naudojant sistemėlę „carolina“ svarelis ir karoliukas yra nepaslankūs ,nes jos laiko suktukas,kurio toliau yra pavadėlis su kabliuku.

Pritraukiantis garsas

Kad pakeisti garsą, sistemėlėse „Texas“ ir „Carolina“,galima vietoj vieno karoliuko iverti (А). Jeigu prieš rišant mazgą Rapala įtaisyti guminį „stoporą“ (В)
Paveikslėlis
,tai tada garsas bus labiau intensyvus.Kad masalas judėtų laisviau kabliukas rišamas ant pavadėlio naudojant „Rapala“ mazgą.
Paveikslėlis

Sistemėles daro nepakartojamomis būtent karoliukas ir svarelis.Pravedant laiptuotuoju pravedimu svarelis ir karoliukas priartėja prie pat (Texas) arba iki suktuko (Carolina) ir susidaužia vienas į kitą.Todėl yra išgaunamas įpatingas garsas,kuris labai vilioja ešerius. Netgi kai žuvys visiškai nesimaitina,griebią masalą.
Dėka ryškaus karoliuko kuris tarnauja kaip papildomas išerzintojas. Specialūs svareliai kurie naudojami sistemėlėms Carolina ir Texas būna išilgintos arba kompaktiškos formos ir skirtingų svorių.Gaudant sistemėle “Texas“ dažniausiai naudojami lengvi svareliai.Jie leidžia tiksliai pravesti masalą,ir su jais lengva žvejoti net viduriniuose vandens sluoksniuose,todėl kad pats masalas skęsta gana lėtai. Kai reikia apgaudyti didelius gylius,svarelis yra keičiamas į sunkesnį.Pasipriešinimą,kurį gali pajusti ešerys,kai čiumpa masalą yra nereikšmingas,nes jo praktiškai nėra. Pas sistemėlę „Texas“ jis praktiškai lygus nuliui,todėl kad svarelis visą laiką laisvai slankioja pavadėliu.Taip yra geresni kibimų rezultatai,bet ir geresnis bei tikslingesnis yra ir pats pravedimas. Su sistemėle ‚Carolina“ ramiai galima naudoti sunkius svarelius,ir žvejoti ten kur yra akmenuotas dugnas.Be baimės pravedinėti nebijant kad užstrigs masalas tarp akmenų.

Gaudant kerplėšuotame dugne.

Paveikslėlis

Paskendę medžiai – „karšti“ taškai gaudant ešerius.Kad tokiuose vietuose išvengti užsikabinimų „zacepų“,silikoninį masalą veriame ant kabliuko turinčio platų išlinkį,o smaigalį slepiame viršutinėje nugaros dalyje (1). Taip kabliukas neužsikabinės už medžio šakų.Sulaukiant didelio tuščių kibimų skaičiaus kabliuką geriau pradurti masalui iš šono (2).
Paveikslėlis

Tarp nuskendusiu medžių virtuolių ,pasislėpė ešeriai.Ten ir reiktų patiekti savo masalą.Jeigu užmesti masalą paprastu būdu,tai greičiausiai po kurio tai laiko jis užsikabins už kliuvinių ar žolės o ne už žuvies.Išspresti šią problemą padeda neužsikabinantis (weedless) būdas kabinti silikoninę žuvelę ar plastikinį slieką.Todėl kabliukas perveriamas per masalą taip kad,kad kabliuko gęluonis būtų paslėptas po plonu silikono sluoksniu.Tokiu budu masalas neužsikabinėja už kliuvinių,o kimbant žuviai lengvai perduriamas plonas silikono sluoksnis ir isegamas į žuvies lūpą. Jeigu vis dėlto būna daug tuščių pakirtimų kabiuką geriau praverti per masalo šoną.
Naudojant sistemėles „Texas“ ir „Carolina“ pavadėlį geriau naudoti – fluokarboninį. Privalumas šio valo tame kad jis žuvims yra visiškai nematomas.Kabliukas rišamas kilpute „rapala“ (Pav.), kuris leidžia masalaui laisviau judėti.Jeigu yra šansų kad užkibs lydeka,reikėtų pasirūpinti plieniniu pavadėliu. Optimalus spiningas gaudant sistemėlėmis „Texas“ ir „Carolina“ kiek galima lengvesnis ir gerai subalansuotas,kuris leistų gaudyti be nuovargio ilgesnį laiką.Kas liečia spiningo akciją,čia jau reikai kompromiso:jeigu jis labai minkštas,gerai pakirsti nepavyks,o jei labai kietas,suvaržys darant teisingą pravedimą.Kaip kam bet man labiausiai patinka spiningai „fast“ ir extra fast“ akcijų,nežinau kodėl,ar kad esu jau pripratęs ar taip lengviau pakirsti,bet man kieti „kotai“ labiau patinka.
Nors gaudant ešerius reikėtų švelnesnių kirtimų kadangi spiningas yra greitos akcijos ir galima išplėšti minkštas ešerio lūpas.Na o gaudant starkius čia viskas tik į gerają pusę kitaip žuvies užkirsti kai kada nepavyks.Spiningo ilgis priklauso nuo užmetimų tolio.Bet taisyklės skelbia: kad jeigu gaudoma ne iš valties tai, jei gaudymo vieta yra kuo toliau nuo kranto linijos tai ir kotukas turėtų būti ilgesnis nei tarkime yra gaudoma iš valtelės. Bet apytikslis ilgis turėtų būti 2,20 – 2,80 bet ne ilgesnis nei 3,30m. priešingu atveju yra prarandamas kontaktas su masalu.Sukaupkite visas savo jėgas ir,pabandykite gaudyti šiomis sistemėlėmis.Ir jūs namo niekada negrįšite tuščiomis rankomis.
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.02.01, 19:35

SPLIT - SHOT RIG sistemėlė

Paveikslėlis
Paveikslėlis

Split Shot Rig –tai pavadėlinė sistemėlė kurioje,masalas yra šiek tiek nutolęs nuo stabiliai užfiksuoto svarelio. Split Shot yra dauguma atžvilgių panaši į kitas pavadėlines sistemėles,bet yra ir charakteringi skirtumai nuo kitų.
Nuo Drop – Shot sistemėlės,Split Shot skiriasi tuo kad,masalas randasi valo gale,o svarelis aukščiau jo.
Paveikslėlis

Tuom ji ir primena „Carolina“ sistemėlę,bet šiek tiek ir skiriasi nuo jos tuo kad,svarelis yra stabiliai fiksuojamas ant valo,ir Split Shot,e svarelis yra apvalus o ne kulkos pavidalo.Skirtume nuo pavadėlio,pas Split Shot sistemėlę svarelis užtvirtinamas ant pagrindinio valo o ne ant papildomo pavadėlio,ir svoris jo kaip taisyklė yra mažesnis.
Klasikiniame užsienietiškame variante Split Shot sistemėlėje svareliai yra labai sunkūs ,kuriuos reikia užtvirtinti ant pagrindinio valo ,panašiai kaip plūdinei meškeriai svarelius,kurios galima reguliuoti tiek ,aukščiau tiek žemiau juos užspaudžiant.
Pavadėlio ilgis sistemėlėje Split Shot,kaip ir bet kitoje panašioje sistemėlėje,yra labai reikšmingas.Būna atvejų kai geriau „dirba“ apie metrą ilgio pavadėlis o būna atvirkščiai 50 – 60 cm.
Paveikslėlis

Reiktų atkreipti dėmesį ir į masalo padėtį ,ant kabliuko.Ant paketų su „guma“ paprastai būna parodyta kaip tai daryti :kabliukas perveriamas per masalo galvą,o pats masalas kabo laisvai.Mūsų sąlygomis toks „užmovimas“ būna labiau „kenkėjiškas“ todėl kad masalas labiau praradinės savo galinę kūno dalį ,o ypatingai uodegą,ir net kai kuriais atvejai bus nuplėšta žuvų visai nuo kabliuko.
Pagrindinis pravedimas toks: arba daroma nedideli patraukimai su spiningo viršūnėle,laikant vertikalioje padėtyje jį,arba sukant ritę labai lėtai,vienas prasukimas,po kurio seka pauzė,vėl vienas lėtas ritės prasukimas,pauzė...

Paveikslėlis

Pauzė turi kompensuoti svarelio pakėlimą į viršų kai daromas ar tai prasukimas ar tai patraukimas su koteliu, bet ji neturėtų būti labai užsitęsusi,antraip masalas „išeis“ iš apgaudomojo ploto.Darant tokį pravedimą,svarelis atlieka tokius judesius – į viršų,į apačią o pats masalas juda panašiai kaip punktyrinė linija,tai greičiau tai lėčiau, todėl kai kada jis gali tai pakilti tai vėl nusileisti.
Pravedimą galima paįvairinti ,trūkčiojimais.Tam reikalinga tik traukiant nedideli spiningo viršūnėlės tymptelėjimai,kuriuos galima daryti ir rite.Ešeriai labai mėgsta visokius mikrošuoliukus ir netolygų pravedimą.
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.02.24, 00:11

"Carolina Rig" sistemėlė džigui.(labai gerai dirbanti ir veikianti mūsų vandenyse) asmeniškai išbandyta :!:
http://www.youtube.com/watch?v=0sqgZaQW ... _embedded#!
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.03.02, 13:52

"Dixie-Rig "Alabama Style

Štai tokias sistemėles naudoja Amerikos spiningistai,kam gaudyti vienu masalu jei galima tai daryti iš karto su penkiais.

Dixie-Rig Alabama Style Umbrella Rig 5-Arm **1-Bait** Formerly the 'OUTLAWRIG'
Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Yra gaminama keturių spalvų,kaina EBAY interneto parduotuvėje 7$
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.03.05, 12:15

"Texas Rig" džiginė sistemėlė kirminams ir plonoms "minnow" tipo gumoms

http://www.youtube.com/watch?v=wJHexyN4 ... re=related

"Carolina Rig" džiginė sistemėlė

http://www.youtube.com/watch?v=0sqgZaQWM-w
Paveikslėlis


Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.03.16, 13:19

Viskas apie "Carolina" sistemėlę (rusu kalba)
http://ukrfishing.do.am/news/karolinska ... 1-12-17-65
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.03.29, 23:03

Kitoks masalas... "texas" ir "carolina"is arti.. http://www.alfa.lt/straipsnis/10277377/ ... -22_08-00/
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Pelekaz
Pranešimai: 421
Užsiregistravo: 2012.02.17, 20:31

Re: Sistemeles

Standartinė Pelekaz » 2012.04.02, 20:46

TOBULOS SISTEMOS BEIESKANT...

Spiningaujant uzzelusiuose vandens talkiniuose, kuriuose dar ir kelmai, sakos ir "zmoniu turtai" puosia dugna nera taip ramu vilioti zuveles. Ypac tai liecia guminius masalus ir taip vadinama dzigine sistema. Amerikieciai atrade "Carolina" ir "Texas" sistemas labai stipriai isvenge siu nemalonumu. Siais laikais paprasti galvakabliai labiau naudojami ezeruose, kur dugnas gana svarus, smulkiaakmenis ir gerai matomas plika akimi. Neuzsikabinancios sistemos pagrindu laikomi "offset" kabliai. Kablys veriamas taip, kad kuo maziau butu matoma jo geluonis. Jei geluoni paslepsime gumoje, jokiu uzsikabinimu 98% nebus. Taciau, su zuvies pakirtimu buna sunkiau, ypac kai zuvis stveria atsargiai ir to nepakanka, kad kablys islystu is guminio masalo ir isisegtu i zuvies lupas.
Kai kuriuose japoniskos gumos modeliuose masalo nugaroje yra gamykliskai padaryti reveliai offsetinio kablio smaigaliui ikisti. Praktiskai visa kablio geluonis "tupi" tame revelyje ir tik zuviai suspaudus guminuka geluonis lengvai islenda is to revelio ir kirtimo atveju isisega i lupas. Taciau ne visuose guminuku modeliuose tai yra ir tuomet darbsciam zvejui tenka paciam meistrauti.
Susigalvojau toki instrumenta tu reveliu islydymui:
Paveikslėlis
By pelekas at 2012-04-02
Pakaitinus ant zvakes ar dujines vyrykles vielute puikiai islydo silikona. Galima butu ispjauti, taciau galima taip pazeisti silikona, kad jis gali plysti isilgai del susidariusiu mikro siuliu, todel lydymo variantas tas mikro siules uzdegina.

Siame paveikslelyje matosi kaip kabliukas "tupi" revelyje "pasislepes" nuo saku, zoliu ir kitu kliuviniu. Naudojant toki principa su "Texas" ar "Carolina", taip pat svareliais su kilpelemis mes gauname tobula neuzsikabinancia sistema.
Paveikslėlis
By pelekas at 2012-04-02
Esme musyse...

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.05.06, 17:25

Kaip is paprasto kabliuko pasidaryti "drop -shot rig " sistemele,panaudojant "palomar"mazga. :!:

Paveikslėlis


http://www.youtube.com/watch?v=9dW4zOaD ... ure=fvwrel
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Pelekaz
Pranešimai: 421
Užsiregistravo: 2012.02.17, 20:31

Re: Sistemeles

Standartinė Pelekaz » 2012.05.06, 23:30

Esme musyse...

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.05.11, 15:21

Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.06.06, 09:13

DŽIGINĖS SISTEMELES


VEKI (Wacky Rig)

Paveikslėlis

Originali ir įdomi sistema. Jos esmė- masalas kabinamas per vidurį. Bet kokie spiningo truktelėjimai ar viršūnėlės virptelėjimai priverčia masalą raitytis. Geresnės siurbelės imitacijos dar niekas nesugalvojo. Šiam tikslui naudojami specialūs kabliukai

Paveikslėlis

Kabliukai su ūsų formos apsauga arba su spyruokle . Taip pat naudojami kabliukai su svareliu, leidžiantys masalui greičiau pasiekti dugną. Galima perverti kabliuko geluonimi masalo kūnelį, bet šiaip rekomenduotina naudoti elastinius žiedus .

Paveikslėlis

Už šio žiedo kabinamas kabliukas. Dėl to pailgėja masalo tarnavimo laikas. Žiedo uždėjimui naudojamas specialus įrankis . Yra naudojami specialūs svareliai- vynys , kurie įbedžiami į masalo kūnelį . Jie suteikia masalui papildomą svorį ir didesnį inertiškumą. Neturint šių vinių, galima naudoti paprastus medvarščius.


DROP-SHOT (Drop Shot Rig)

Paveikslėlis


Tai sistema,kurioje svarelis prikabintas apačioje. Kabliukas masalui pririštas aukščiau. Svarelių forma yra labai įvairi .

Paveikslėlis

Tai priklauso nuo dugno reljefo ir nuo masalo skendimo greičio. Visi šie svareliai turi vieną panašumą- specialų užspaudėją valui. Valas perveriamas per užspaudėjo akutę ir užfiksuojamas siauriausioje užspaudėjo vietoje. Toks bemazginis valo tvirtinimas leidžia labai greitai pakeisti atstumą nuo svarelio iki masalo. Jei svarelis „mirtinai“ užsikabintų už dugno, tai nutrukimo atveju prarastume tik svarelį.
Kabliukai naudojami: paprasti, ofsetiniai, specialūs. Specialūs kabliukai turi didelį išlinkimą ir trumpą kotelį .


Paveikslėlis

Jie šiek tiek panašūs į karpinius kabliukus. Masalas kabinamas už priekinės kūnelio dalies. Kitas specialus kabliukas yra stand-out . Jis ypatingas tuo, kad turi du tvirtinimo taškus ant valo, todėl išlaiko pastovų kampą. Tai sumažina susipinimo galimybę ir didina pakirtimo efektyvumą. Kabliukai rišami mazgu Palomar . Sistemos pravedimo būdas- nedideli laipteliai arba paprastas masalo traukimas dugnu. Drop-shoto stichija- gaudymas palei dugną.


„MOSKOVSKAJA“ (Three Way Rigs)

Paveikslėlis

Šia sistema Rusijoje gaudė nuo seno. Ir , kaip dažnai būna, senas ir pamirštas būdas grįžta nauju pavadinimu. Čia trumpai apžvelgsime „užjūrio“ versiją. Amerikiečiai ją vadina Three Way Rip, kas reiškia „trijų krypčių“. Viena kryptis- pagrindinis valas, antra- svarelis, trečia- masalas. Pavadėliai tvirtinami trijų atšakų segtukais. Kabliukai naudojami tie patys kaip ir Drop- shote, išskyrus Stand- out kabliukus . Svarelius taip pat galima naudoti iš Drop-shot sistemos, tačiau amerikiečiai naudoja Split-shot sistemos svarelius, kuriuos jie užspaudžia ant svarelio pavadėlio . Šis variantas vadinamas Stream rig, t.y. gaudymas srovėje.Priklausomai nuo srovės, galima labai greitai reguliuoti sistemą, užspaudžiant ar nuimant papildomus svarelius. Kuo ilgesnis svarelio pavadėlis, tuo aukštesnis masalo horizontas. Kuo ilgesnis masalo pavadėlis, tuo masalo žaidimas laisvesnis. Ši sistema labai gera apgaudant staigius nuolydžius ar duobes. Tuomet svarelis šliaužia nuolydžiu, o masalas laisvai žaidžia.


FLORIDOS (Florida Rig)

Paveikslėlis

Kol kas tai visai nepažįstama mūsuose sistema. Ji pavadinta valstijos vardu, kurioje taip pat mėgstama basų žvejyba. Tai Texaso sistemos modifikacija. Skirtumas slypi kulkoje, kuri savo storajame gale vietoj įdubimo turi specialią spyruoklę. Jos pagalba masalas prisukamas prie kulkos. Montuojant šią sistemą, dažnai kabliukas yra nukeliamas į masalo vidurį. Tai padeda masalui lengviau prasiskverbti pro žolynų tankmes. Šia sistemą galima sėkmingai naudoti trumpiems užmetimams, kai spiningui užmesti yra ribota erdvė.


NEAPKRAUTA (Weightless Rig)


Paveikslėlis

Sąvoka neapkrauta yra sąlyginė, nes šioje sistemoje naudojami kabliukai su papildomu svoriu. Gal būt norėta pabrėžti, kad nėra naudojami jokie papildomi svareliai, išskyrus patį kabliuką.Yra naudojami ofsetiniai kabliukai. Ant jų galima kabinti bet kokius masalus, bet geriausiai užsirekomendavo minkštieji džerkai (soft jerk). Šie masalai yra ypatingos formos ir jie yra skirti tvičingavimui.

Paveikslėlis

Masalo žaidimą galima keisti naudojant kabliukus su skirtingai išdėstytais svoriais: per vidurį , prie kilpos . Taip pat naudojamos plastikinės kulkos , kurios pagerina masalo praėjimą tarp žolių.

FLIPINGAS ( Flipping Jig Rig)

Paveikslėlis

Basų medžiotojai naudoja kitokio tipo džig galvutes, nei mes esame įpratę. Jos skiriasi nuo įprastų tuom, kad turi silikoninius sijonėlius ir sijonėlius, pagamintus iš šerių .

Paveikslėlis

Jų paskirtis – padaryti masalo sklendimą vandenyje dar laisvesnį. Jie naudojami trumpiems užmetimams, kai pravedimo metu vertikalus žaidimas užima dominuojančią vietą. Yra laikoma, kad gaudant šiuo metodu, kibimas turi būti pirmo užmetimo metu. Šis būdas taikomas trumpiems užmetimams, kai spiningui užsimoti praktiškai nėra vietos. Šios džig galvutės turi šerių pavidalo kabliuko apsaugą nuo žolių. Kaip taisyklė, šie šeriai gaminami iš mono valo. Kaip priedai yra naudojami įvairūs silikoniniai masalai- treileriai . Jie pagerina masinimo savybes.


SPLIT – SHOT (Split Shot Rig)

Paveikslėlis

Tai viena iš paprasčiausių sistemų. Ji labai panaši į Karolinos sistemą. Skiriasi tu, kad ant valo tam tikrais atstumais yra užspaudžiami specialūs svareliai .

Paveikslėlis

Kabliukai naudojami ofsetiniai arba drop-shotiniai. Kartais pravartu už svarelių dėti suktuką. Svarelių išpjovos turi specialų profilį, kuris neleidžia svareliams nukristi nuo valo. Svarelių originali forma užtikrina pastovią jų kritimo padėtį.

Paveikslėlis
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.06.06, 20:58

DROPSHOT


Daugeliui spiningistų gaudymas sistema Dropshot – visai naujas ir nepažįstamas pasaulis, į kurį įžengti nėra taip paprasta. Svenas Haletsas smulkiau paaiškins apie sistemą Dropshot ir jo ypatybes.

Naujuoju pasauliu Ameriką pakrikštiję europiečiai, pirmieji atradę žemyną, rado daug naujo nematyto ir nepatirto. Panašų jausmą patiria ir Europos spiningistai. Su nepasitikėjimu ir atsargumu jie priima naują spiningavimo techniką, nors ji (paraleliai amerikiečiams) yra kuriama ir Europoje. Amerikiečių metodai daug maž vienodi, lyginant su europietiškais, kartais net geresni. Ypatingai geras yra Dropshot metodas, kurį amerikiečiai laiko geriausiu pasaulyje basų gaudyme. Net gi ten, kur jigg- galvutė laikoma vienintelė ir geriausia, Dropshot sistema kėsinasi užimti lyderio vietą.Dropshot‘as Europoje įrodė savo privalumus gaudant ešerius, sterkus, menkes. Prieš jį negali atsispirti ir lydeka, ir upėtakis.

Skirtumo priežastys

Dar kartą grįžkime prie švininės jigg- galvutės. Dauguma plėšrūnių žuvų griebia auką „įsiurbimo“ būdu. Jos sugriebia auką, kuri randasi prieš jų nosį,įtraukdamos didelį kiekį vandens ir išleisdami jį pro žiaunas. Taip jos daro, kadangi reali žuvis- auka vandenyje praktiškai labai mažai sveria. Bet švinas turi savo svorį, todėl jigg-galvutė su minkštu masalu trukdo žuviai panaudoti „įsiurbimo“ būdą. Atsiranda daug tuščių kibimų, kai žuvis nėra aktyvi. Naudojant Droshot sistemą, ši problema išsprendžiama: svoris yra atskiriamas nuo masalo. Švinas randasi pavadėlio gale,o masalas- žymiai aukščiau ir jie nebekontaktuoja. Tai laikoma sistemos Dropshot pagrindiniu privalumu, kurį dar galima apibrėžti :

- masalą žuvis įsiurbia lengvai
- masalas ilgai išlaikomas gaudymo zonoje
- tiek dideliame gylyje, tiek srovėje, masalas esti plūduriavimo būsenoje
- labai daug masalo pravedimo būdų
- minimalus pavojus prarasti masalą


Dropshot sistema gaudoma sekančia tvarka: po užmetimo svoris nuleidžiamas ant dugno. Uždarius ritės lankelį, suvyniojame laisvą valą. Judindami spiningo kotą ar viršūnę, priverčiame masalą judėti (žaisti), nejudinant svarelio (neatkeliant jo nuo dugno). Paskui galima, pavyniojus valą, perkelti svarelį į kitą vietą ir toliau masalo žaidimu masinti žuvis. Priklausomai nuo žuvies aktyvumo, kibimas pasireiškia skirtingai. Žuvis gali paprasčiausiai laikyti masalą, lengvai arba energingai tampyti masalą, agresyviai kirsti masalą. Kibimas gali pasireikšti vos tik pastebimu valo judesiu į šalį. Pasiteisina užlaikyto pakirtimo būdas, kai trumpam atleidžiamas valas (kad žuvis galėtų giliau praryti masalą), o paskui seka staigus pakirtimas.
Reduced 68%

Paveikslėlis

Ši lydeka tapo Dropshoto masalo auka. Visas europietiškas plėšrias žuvis galima gaudyti šiuo amerikietišku metodu.


Dropshot'as- tai viskas nauja: kabliukai ir valai

Paveikslėlis

Skirtingi šio metodo kabliukai: kabliukas Standoff (1)- masalas visada taisyklingoje būsenoje. Kabliukai, kuriuose silikoniniai masalai kabinami priekinėje dalyje (2). Kabliukas Weedless (3) naudojamas apaugusiuose vandenyse.
Kad žuvis nejaustų pasipriešinimo naudojami pavadėliai iš fluorkarbono (FC) ir sopolimerų.


Paveikslėlis

Uždelstas pakirtimas

Europos spiningistai sukūrė gaudymui Dropshot keletą pakirtimo būdų. Žuviai suteikiama galimybė „užlipti“ ant kabliuko. Kai kotu pajausite, kad žuvis tempia masalą- seka pakirtimas. Kad žuvis ilgiau laikytų masalą, būtina jį apdirbti atraktantu ar pasūdyti druska. Daugelis Dropshot‘ui skirtų minkštų plastikinių masalų jau gamintojų firmose yra apdirbami atraktantais. Kad padidėtų rezultatyvių kibimų skaičius, reikia naudoti nedidelius, bet aštrius kabliukus, plonus valus ir nedidelius masalus. Mūsų vandenims pilnai tinka silikoniniai 3,5 – 12 cm.ilgio masalai. Taip pat galima panaudoti strimerius ir natūralius masalus: sliekus, mažas negyvas žuveles ar jų kūno juosteles. Pavadėliai rišami daugiausia iš FC, kurių žuvis nepastebi ir pats valas nėra tamprus. Ši valo savybė padeda pajausti žuvies kibimą. Jei vandens telkinyje yra lydekų- būtinai naudokite plieninius pavadėlius, kurie, deja, mažina kibimų skaičių. Klasikinėje Dropshot sistemoje kabliukas rišamas ant pagrindinio valo- aukščiau svarelio. Kartais tikslinga naudoti šoninį pavadėlį, kurio ilgis 5-10 cm. Tai suteikia privalumą gaudant srovėje. Ar šoninis pavadėlis pririštas mazgu ar segtuku, tai jau skonio reikalas, ko gero...

Paveikslėlis

Pirminė Dropshot sistema buvo sugalvota gaudymui iš valties (vertikalus gaudymas) arba vandens „bruzginuose“, kur daug visokių povandeninių kliuvinių. Naujokams geriausia pradėti nuo vertikalaus gaudymo,kad greičiau perprasti masalo pravedimo ir kibimo niuansus. Tam nebūtina valtis, galima gaudyti nuo krantinių, tiltų, molų ir pan.
Sistemos Dropshot padarymui reikalinga: FC arba mono valas, kurio stiprumas 3- 5 kg., kabliukai skirti Dropshot (galima naudoti ir karpinius, plonos vielos kabliukus). Kas liečia svarelius, jie yra specifiniai pagal formą: slyvutė, rutuliukas, lazdelė.


Paveikslėlis

Privaloma sąlyga: tarp pavadėlio ir svarelio būtinas suktukas. Svarelio forma apsprendžia gaudymo sąlygos. Rutuliniai svareliai nesivarto ant dugno ir tuo pačiu neimituoja kibimo. Jo trūkumas- dažnas užstrigimas tarp dugne esamų kliuvinių. Svarelis – lazdelė žymiai rečiau užsikabina , tačiau jos nepastovumas vartymuisi dažnai klaidina žveją, imituodama žuvies kibimą. Be to,kartais žuvis palaiko lazdelę masalu. Slyvutės formos svarelis užima tarpinę padėtį tarp šių dviejų variantų, todėl dažnai naudojamas kaip kompromisinis svarelis. Ar jus naudosite beinercinę ritę ar mupltiplikatorinę Baitcaster tipo ritę- skonio reikalas. Pagrindinis valas turi būti plonas ir tamprus. Spiningas neturi būti per kietas. Jo ilgis gaudant iš valties 1,8- 2,4m.,gaudant nuo kranto- iki 3 m. Yra 3 pagrindinės masalų formos: žuvytė (viršuje), sliekas (viduryje), vėžys, taip vadinamas Creature Bait (apačioje).

Sistemos Dropshot montažas

Paveikslėlis

Paveikslėlis

1- Valas sulenkiamas kilpute ir perveriamas pro kabliuko auselę.
2- Kilpa užrišama paprastu mazgu.
3- Kabliukas prakišamas pro kilpą.
4- Mazgas tvirtai užveržiamas, kad kampas tarp valo ir kabliuko būtų status.
5- Silikoninis masalas kabinamas už lūpos.
6- ....... ....... paslenkamas link kabliuko auselės.
7- ....... ....... apsukamas.
8- Kabliuko geluonimi perduriame masalą ir geluonį išvedame nugaroje.
9- Valo gale tvirtiname svarelį.


PRAŽŪTINGAS ŠOKIS

Nepaisant angliško Dropshot pavadinimo, šią sistemą drąsiai galime vadinti internacionaline. Yra versija, kad ją išrado japonai, gaudydami juodąjį ešerį. Dabar amerikiečiai laiko šią sistemą geriausia gaudant basą, sėkmingai „starkiauja“ kanadiečiai. Šiandien ji plačiai paplitusi Europoje, gaudant ešerius, starkius, lydekas. Klasikinė Dropshot sistema paprasta. Palomaro mazgu kabliukas Wide Gap pririšamas prie FC pavadėlio taip, kad kabliukas išliktų statmenas valui- geluonimi į viršų. FC valas žymiai atsparenis dilimui nei monovalas, didesnė tikimybė apsisaugoti nuo lydekos dantų ir ,be to, beveik nematomas vandenyje. Pagrindiniam valui naudojamas plonas pintukas, nes užtikrina gerą kibimo jautrumą. FC pavadėlis rišamas prie pagrindinio valo per nedidelį suktuką. Gaudant srovėje Dropshot sistema papildoma trumpu šoniniu pavadėliu. Tai suteikia masalui galimybę laisviau judėti vandenyje. Valo pabaigoje rišamas svarelis.

Spec. silikoniniai sliekai

Gaudant Dropshot sistema naudojami silikoniniai sliekai, želatininės konsistencijos tvisteriai, apdirbti druska ir kitais atraktantais. Masalo skonis maskuoja masalo dirbtinumą, provokuoja plėšrūną pakartotinei atakai. Galima naudoti ir natūralius masalus: sliekus, dėles, mažas žuvytes. Žūklės sėkmė pirmiausia priklauso nuo svarelio, t.y. nuo jo svorio. Iš vienos pusės žuvis, pagriebusi masalą, neturi jausti svarelio svorio. Iš kitos pusės, svarelis negali būti per lengvas, kitaip ji neš srovė ir jis neišlaikys masalo prie dugno, tuo sužlugdydamas masalo žaidimą. Mirtino užsikabinimo atveju, svarelis privalo likti dugne, tuo išsaugodamas visą sistemą. Amerikos žvejybos parduotuvėse parduodami spec. svareliai, kuriuose yra įmontuotos kojelės, leidžiančios be mazgo užfiksuoti valą. Tai patogu,kai reikia greitai pakeisti atstumą tarp masalo ir svarelio. Galima naudoti ir paprastą rutulinį svarelį. Grąžtu išgręžtoje kiaurymėje, dantų krapštuko pagalba,galima fiksuoti pravertą valą. Šiuo atveju išlieka valo susisukimo problema.

Skirtingi pravedimai

Dropshoto metodo mėgėjai iš anksto pasiruošia kelias sistemėles ir nešioja jas kartu su savimi. Tai reikalinga tuo atveju,kai gaudai starkius ar lydekas stambia sistemėle, o užtikus būrelį ešerių, reikia pereiti prie smulkesnės sistemėlės, naudojant plonesnius pavadėlius ir mažesnius kabliukus. Pats paprasčiausias masalo pravedimo būdas: lėtai pritraukinėti sistemą, neprarandant kontakto su dugnu ir tuo pačiu metu aktyviai „šokdinant“ masalą spiningu. Kibi sistema būna gaudant tvisteriu, kurį lėtai pakeliame ir nuleidžiame. Gaudant vertikaliai iš valties, naudojamas kitas būdas: staigiu judesiu masalas pakeliamas ,po to lėtai ir atsargiai nuleidžiamas ant dugno. Šaltu metu pasiteisina kitas būdas, kai masalas nuleidžiamas ant dugno, o paskui palengva judinamas, nepakeliant jį nuo dugno. Spiningistai, kurie yra pripratę blizgėmis bei sukrėmis gaudyti plėšrūnes, turi pakeisti savo įpročius. Pajutus kibimą, reikia 1- 2 sek. atlaisvinti valą,nuleidus spiningą, o tik po to staigiai ir smarkiai pakirsti. Kadangi kabliukas randasi masalo priekinėje dalyje, reikia leisti žuviai pilnai praryti masalą. Kitu atveju bus daug tuščių pakirtimų, o galutiniame rezultate liks nukastas masalas. Pradedantiesiams šio metodo spiningistams naudinga pradėti gaudyti minkštu spiningu ir mono valu. Valo didelis tamprumas šiek tiek vėlins pakirtimo momentą (žuvis turės daugiau laiko praryti masalą). Su laiku, įgavus patirimo, galima bus pereiti prie pinto valo ir kietesnio spiningo. Dropshoto metodą verta pabandyti ir dėl to, kad europinės žuvys dar nėra gerai susipažinusios ir perpratusios šį gaudymo būdą. Be to, galima gaudyti ten,kur kiti spiningistai dėl dugno užsikabinimų negaudo,tausoja masalus.

Paveikslėlis

A- Ofsetiniai kabliukai,kurių dydis turi atitikti masalo ir gaudomos žuvies dydžius.
B- Svareliai (min.svorio), galintys fiksuoti valą.
C- Masalai, kurių dydžiai turi atitikti gaudomos plėšrūnės medžiojamos aukos dydį.
D- Spec. svareliai, kuriuose valas yra fiksuojamas dantų krapštuko pagalba, vėliau nulaužus išsikišusius galus.
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.06.07, 19:15

IR VEL DROP - SHOT



Sistema Dropshot su šiuolaikiniais masalais- galingas būdas gaudant plėšrūnes žuvis. Tačiau gaudymo technika turi atitikti patį vandens telkinį.

Paveikslėlis

Gaudymo technika gaudant sistema Dropshot nėra sudėtinga. Ir vis tiktai dauguma žvejų nepatikliai žiūri į šį metodą. Gal tai yra todėl, kad tiesiog nežino, kaip teisingai pravesti masalus. Visai nesunku gundančiai pateikti silikoninį masalą plėšrūnui, tiesiog reikia žinoti, kaip tai reikia padaryti srovėje ar stovinčiame vandenyje. Srovė dar labiau pagyvina masalo žaidimą,todėl iš žvejo reikės mažiau pastangų. Stovinčiame vandenyje masalo žaidimas visiškai priklauso nuo žvejo judesių. Masalo žaidimą įtakoja ir kabliuko montažas.Jei kabliukas pririštas tiesiogiai prie pavadėlio, tai menkiausi spiningo veiksmai persiduoda masalui. Jei kabliukas pririštas prie šoninio pavadėlio, masalo judesiai bus silpnesni ir vangesni. Keliant spiningą, masalo žaidimo aktyvumas mažėja. Nuo vandens temperatūros priklauso masalo pravedimo greitis. Kuo šaltesnis vanduo, tuo masalo žaidimas turi būti ramesnis, galimos ilgos pauzės. Šiltame vandenyje žuvys aktyvesnės- masalo žaidimas agresyvėja. Ešerys labiau linkęs prie švelnesnių masalo judesių, o starkiui labiau patinka aktyvūs judesiai.

Stovintis vanduo

Ir ežere, ir upėje masalo pravedimo pradžia ta pati. Masalui leidžiama nugrimzti į dugną, valas įtempiamas tiek, kol atsiras kontaktas su dugne gulinčiu svareliu (kai pajausite svarelio svorį ). Priklausomai nuo žuvies aktyvumo, padaromi 1- 2 energingi patempimai ar truktelėjimai, kad masalas „įkvėptų“ gyvybės. Skirtingai nuo paprasto spiningo, svarelis neturi būti pakeliamas nuo dugno. Prieš atliekant patraukimus, valas neturi būti labai įtemptas, kitaip svarelis pakils nuo dugno. Atlikus patraukimus, valas įtempiamas tiek, kad masalas, lyg gyva žuvelė, ramiai stovėtų vandenyje. Šie momentai itin svarbūs, nes jų metų įvyksta daugiausa kibimų. Jei kibimų nebuvo, staigiu spiningo judesiu masalas su svareliu perkeliamas į kitą vietą ir anksčiau išvardinti judesiai vėl kartojami.

Paveikslėlis

Kad nepraleisti vietos, kur tūno plėšrūnas, naudojamas įprastinis spiningavimo būdas- vėduoklė.

Paveikslėlis

Jei įvyko nerezultatyvus kibimas, geriausia pakartoti užmetimą į tą pačią vietą. Jei kibimas nepasikartojo, reikia permesti masalą pagal vėduoklės būdą, į kitą, gretimai esančią, vietą. Taip palaipsniui apgaudomas visas, užmetimu pasiekiamas vandens plotas. Kokio ilgumo turi būti pauzės, koks santykis pauzės ir truktelėjimo, kokio intensyvumo turi būti masalo žaidimas? Deja, įšiuos klausimus nėra vienareikšmio atsakymo. Tenka pačiam savarankiškai eksperimentuoti ir kaupti patyrimą. Galima rekomenduoti bendrą nuostatą: geriau masalo pravedimus daryti lėčiau, nei greičiau, kaip tai daro naujokai.

Tekantis vanduo- ieškojimo technika

Gaudymui srovėje naudojama technika, kurios pagalba apgaudomas didelis upės plotas.

Paveikslėlis

Po užmetimo leidžiame masalui nuskęsti. Po to masalą pritraukiame truktelėjimais su pauzėmis. Dėl srovės poveikio atsilaisvinęs valas išsilenkia lanku, bet išlieka įtemptas. Masalo trumpi judesiai su truktelėjimais ir pauzėmis labai masina ešerius. Kai šis taškas apgaudytas, spiningo judesiu masalą su svareliu perkeliame į sekančią vietą. Kad ši technika veiktų, būtina tinkamai parinkti svorį. Jis turi būtipakankamai sunkus, kad išlaikytų masalą srovėje, ir lengvas, kad jį srovė nuneštų, jam atsiplėšus nuo dugno.
Naudojant šią techniką, pasiseka rasti „karštą“ vietą, kur kibimai seka vienas po kito. Tokią vietą būtina atidžiau apgaudyti. Žvejo pozicija ant kranto lieka nepakitusi. Keičiame užmetimo nuotolį (nuo toliausio iki arčiausio).


Paveikslėlis

Skirtingai, nei gaudant paprastu spiningu, Dropshot metodas leidžia ilgai išlaikyti masalą karštoje ar perspektyvioje vietoje.

Paveikslėlis
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.06.07, 19:35

SISTEMELE "CAROLINA"

Sistema Karolina atkeliavo pas mus iš Amerikos, kur jos pagalba gaudė įvairią žuvį pagrindinai tekančiame vandenyje. Dažniausia pas mus šia sistema yra gaudoma pasyvi žuvis (pirmiausia ešerys), kuri stovi prie dugno.


Paveikslėlis

Šioje foto yra pavaizduotas klasikinis Karolinos sistemos pavyzdys. Pagrindiniu valu (pintu) slankioja svarelis- kulka,kuris remiasi į suktuką. Toliau eina pavadėlis iš mono valo, kurio diametras, priklausomai nuo gaudymo sąlygų,yra 0,14- 0,20 mm. Pavadėlio ilgis nuo 0,5 iki 1,5m. ,priklausomai nuo kibimo. Kuo kibimas prastesnis ir žuvis pasyvesnė, tuo pavadėlis ilgesnis. Kuo žuvis aktyvesnė- pavadėlio ilgis trumpesnis. Nors tai padidina sistemos jautrumą, bet iš žvejo reikalauja geros pakirtimo reakcijos. Kodėl pavadėlis rišamas iš mono valo? Mono valas mažiau painiojasi nei pintukas (yra standesnis), o be to, darant lėtą pravedimą žuvis (ypač tai liečia ešerį) labiau baidosi pintuko.

Paveikslėlis

Karolinos sistemoje naudojami slankiojantys svareliai- kulkos,gaminami iš bronzos ar žalvario. Ši medžiaga pasirinkta neatsitiktinai. Manoma,kad tokios kulkos, pagamintos iš kietesnio metalo nei švinas, garsiau skamba kontakte su dugno akmenimis. Paskutiniu metu atsirado volframinės kulkos,skambančios dar garsiau,bet kainuojančios žymiai brangiau. Dar klasikinėje sistemoje tarp kulkos ir suktuko dedamas stiklinis karoliukas,kuris sustiprina garsą.

Paveikslėlis

Sunku pasakyti kokį realų efektą duoda šis karoliukas.Viena tikrai žinoma ,kad sistemą jis pabrangina. Tačiau dauguma spiningistų naudoja švinines slyvutes.
Gal tai ne pagal taisykles, bet žuvis vis tiek kimba.


Paveikslėlis

Nederėtų svareliams- kulkoms skirti antraeilį dėmesį. Jų vaidmuo- ne tik šliaužti dugnu ir laikyti srovę. Nuo kulkos svorio priklauso pravedimo tempas, o tai surišta su kibimų skaičiumi. Kalbant apie konkrečius skaičius, galioja taisyklė: Karolinos sistemoje naudojamos kulkos svoris turi būti 1,5 karto didesnis už paprastam džige tom pačiom sąlygom naudojamą svorį.
Karolinos sistemoje geriausia naudoti minkšto plastiko (silikonas,guma) masalus arba „paralonkes“. Atskirais atvejais galima pagauti ir ant dirbtinės muselės. Bet tai daugiausia liečia ešerį. Šiaip ešerys- pagrindinis gaudymo objektas. Bet pasitaiko ir malonūs siurprizai: gaudai ešerius, o pagauni lydeką, karšį, šapalą. Universaliausias sistemos masalas- tvisteris. Jo parinkimas nėra toks paprastas reikalas. Masalo pravedimas daugumos atveju yra lėtas, todėl žuviai užtektinai laiko pastebėti ir apžiūrėti masalą. Ešerys irgi būna kaprizingas, todėl parinkti masalą- kūrybingas darbas. Jei vanduo drumstas, tvisterį reikia parinkti, kad skleistų stiprius virpesius ir žuvis jį greičiau pastebėtų. Tuomet verta dėti didesnio didumo masalą. Didelę reikšmę turi tvisterio virpesių intensyvumas ir dažnis, todėl yra tikslinga eksperimentuoti ir ieškoti optimaliausio masalo varianto. Dažniausia naudojami paprasti arba ofsetiniai kabliukai.


Paveikslėlis

Naudojant valgomas gumas, kurių silikonas nepasižymi ilgaamžiškumu, verta naudoti Tvistlock tipo kabliukus.


Paveikslėlis

Šios spiralės pagalba masalas patikimiau laikosi ant kabliuko, nenuslenka nuo kabliuko pradžios, kas dažnai pasitaiko paprastuose ofsetuose.
Galima naudoti ir dvišakius kabliukus, bet esant pravedimui palei dugną, kabliukai greitai atšimpa kontaktuodami su kriauklelėmis ir akmenimis. Būna atvejų, kai reikia daryti pravedimą šiek tiek virš dugno. Šiuo atveju prieš masalą galima užmauti nedidelę galvutę iš putplasčio ar poliuretano.


Paveikslėlis

Karolinos efektą sudaro žuvies masinimas svarelio- kulkos keliamu garsu ir atsiradusiu dumblo šleifo debesėliu. Kuo kietesnis dugnas, tuo ši sistema efektyvesnė. Jei kalbėtume apie pravedimą, tai vien tik traukimu per dugną neapsieisime. Paprastas Karolinos pravedimas susideda iš 2-jų elementų: traukimas ir sustojimas. Lėtas masalo traukimas kaitaliojasi su trumpomis pauzėmis, kurių metu kimba ešerys. Pauzės gali būti ir prailgintos, kad ešerys pilnai prarytų masalą (valgoma guma turėtų atskleisti savo privalumus). Šių ilgesnių pauzių metu galima paerzinti dryžuotuosius pažaidžiant spiningo viršūnėle mikrodžigo stiliumi. Yra dar vienas įdomus pravedimas. Nukritus masalui ant dugno, reikia padaryti 5-7 greitus spiningo viršūnėlės judesius lėtai sukant rite. Paskui seka pauzė, kurios metu masalas ramiai pasiekia dugną. Karolinos sistema galima gaudyti ir masalui nesiekiant dugno. Tam reikia sumažinti kulkos svorį, kad masalas skęstų lėčiau. Pravedimai gali būti : standartinis laiptuotas arba banguotas su pagreitėjimais.
Karolinos sistema galima gaudyti visose sąlygose, išskyrus smarkiai apaugusius plotus. Kadangi šios sistemos pavadėlis yra ilgas, jis gali painiotis tarp žolių stiebų. Tikslinga naudoti neskęstančius masalus.Kadangi sistemos svarelis- kulka atskirtas nuo masalo ilgu pavadėliu, todėl pailgėja masalo skendimo laikas, kurio metu žuviai daugiau šansų pastebėti ir apžiūrėti būsimą grobį ir jį įsiurbti su vandens srautu.


Paveikslėlis
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2012.06.07, 20:05

SISTEMELE "TEXAS"

Paveikslėlis

Dabar pakalbėsim apie Texaso sistemą ( Texas rig). Tai viena iš populiariausių sistemų. Jos kilmė JAV ,Techaso valstija, kur sėkmingai gaudo amerikietiškus basus.Sistema pasirodė tokia universali,kad jos pagalba sėkmingai galima gaudyti ir mūsų plėšriąsias žuvis: lydekas, starkius, ešerius. Pagrindinis Texaso sistemos privalumas- galimybė gaudyti praktiškai bet kokiomis sąlygomis kai dugnas yra dumblėtas, apaugęs žolėmis, yra prikritę šakų, paskendusių medžių ar šaip visokio laužo, kai gaudymas kitais būdais yra neįmanomas dėl galimų užsikabinimų. “ Ten, kur vobleris nepraeis- prašliauš texasas“.

SPININGAS, RITĖ

Praktiškai gaudyti Texaso sistema galima bet kokiu spiningu, bet geriau yra parinkti spiningo charakteristikas pagal gaudymo sąlygas. Bedri reikalavimai kotams: viršūnėlė turi būti jautri ,kad parodytų menkiausią kibimą, ne per liauna,kad galėtume staigiai ir užtikrintai pakirsti, ir pats kotas pakankamai tvirtas,kad ištrauktume stambią žuvį. Tolimiems užmetimams ir gaudymui su sunkesniais masalais (dažniausia upėje) geriau naudoti Fast ir Medium Fast akcijos spiningus. Jais patogiau valdyti masalus didesniu atstumu ir pačius kibimus geriau justi. Iš kitos pusės, gaudant lengvais masalais geriau naudoti Parabolinius ar Medium akcijos kotus. Tuo bus didesnis užmetimo nuotolis. Optmaliausias spiningo ilgis 2,10 m., testas 5-25g. Kai reikia užmesti atstumu 10- 15 m. į laisvą plotą tarp žolių ar šalia bruzgyno, ilgu kotu tai atlikti bus tikrai nepatogu. Rekomenduotina gaudyti Texaso sistema stovint : krante ir valtyje.
Rites galima naudoti tiek beinercines, tiek multiplikatorines. Būtina sąlyga : aukštas perdavimo skaičius, ne mažiau 5: 1.


Paveikslėlis

VALAS

Valo svarbumas Texaso sistemoje didelis. Kuo plonesnis valas, tuo toliau galima užmesti masalą ir jo žaidimas bus naturalesnis. Dažniau naudojamas pintas valas.Esant tam pačiam stiprumo testui, pintas valas visuomet bus plonesnis už monovalą.Naudojant pintą valą,yra lengviau valdyti silikononį masalą ir galima atsisakyti pavadėlio. Pats geriausias variantas- nenaudoti pavadėlio ir svarelį- kulką verti tiesiog ant pinto valo. Švinas –minkštas metalas ir nekenkia pintukui. Yra ir kiti privalumai: kulka ant pintuko geriau žaidžia nei ant mono valo ir juo naudotis keičiant kulkas sistemoje patogiau. Nukirpai ,pakeitei kulką ir vėl užrišai kabliuką mazgu iš to paties pintuko. Nors ir nedažnai,bet pasitaiko, kad pintukas nukenčia nuo lydekos dantų. Todėl periodiškai reikia nukirpti dalį pinto valo (30- 40 cm.).

Paveikslėlis

Jei norėtumėte pastatyti metalinį pavadėlį (sakykim iš gitaros stygos), jo minimalus ilgis turėtų būti 30- 40 cm.,kad kulka galėtų judėti sistema.Galima naudoti ir kitus pavadėlius. Tačiau būtina laikytis taisyklės: pavadėlis prie valo rišamas tik mazgu, o ne segtuku.Segtukas turi savybę rinkti žoles, o tai stipriai gadina sistemos darbą.


SVARELIAI – KULKOS

Kulka Texaso sistemoje tai ne tik svarelis, kurio dėka masalas nusviedžiamas toliau ir skęsta. Jinai apsaugo kabliuką ir silikoninį masalą nuo žolių tankmės. Kai kulka įsiskverbia į žoles, kabliukas su masalu prisispaudžia prie įdubimo kulkos storam gale, tuo sudarydamos vientisą junginį, ir sėkmingai įveikia kliūtį.

Paveikslėlis

Geriausia nusipirkti tinkamas skirtingų dydžių ir svorių kulkas. Galima pasigaminti ir pačiam, paėmus švininę slyvutę ir perpjauti ją į dvi dalis pagal norimą dydį ir svorį. Apdirbus peiliu aštrias briaunas, kulka bus paruošta žvejybai. Gaudant žolėse, kulkos svorį reikia parinkti taip, kad masalas skęstų lėtai. Upės srovėje kulkos svoris turi būti didesnis, bet nepaisant to, masalas turi laisvai grimzti vandenyje, o ne skęsti ,kaip akmuo į dugną.


Paveikslėlis

Jeigu tikėti istorija, pradžioje svareliams tikrai buvo naudojamos revolverio kulkos „bulet“ (4 pvz.).Dabartiniu laiku, kulkos gaminamos ne tik iš švino, bet ir iš kitų metalų: žalvario, plieno,alavo, volframo.Žalvarinės ir volframonės kulkos pasižymi „skambėjimu“, kuris atsiranda kulkai liečiantis su dugnu.Tai masina žuvis.Kulkos gali turėti spalvinį padengimą (5 pvz.),apsaugantį nuo pažeidimų ir veikiantį kaip žuvies dirgiklis. Dirgiklio vaidmenį atlieka ir specialus stiklinis rutuliukas (pvz.6). Volframo santykinis svoris yra dukart didesnis už švino. Todėl to pačio svorio volframinis svarelis yra kompaktiškesnis už švininį. Jis skrieja toliau ir skęsta greičiau. Volframinė kulka yra skambesnė liesdama žoles,šakeles,kriaukleles bei akmenis.Padidėja sistemos jautrumas. Volframinės kulkos trūkumas- jos nemaža kaina.

KABLIUKAI

Paveikslėlis

Texaso sistemoje dažniausia naudojami ofsetiniai kabliukai. Kabliuko geluonimi perduriame masalo priekinę dalį, paskui per kabliuko ilgį perduriamas kūnelis.

Paveikslėlis

Galimi keli atvejai, kai geluonis perduriamas kiaurai kūnelio ir išlindęs prispaudžiamas prie paviršiaus. Kitas variantas- geluonis neperveriamas kiaurai, o paliekamas kūnelyje prie pat paviršiaus.

Paveikslėlis

Šiuo atveju sumažinama iki minimumo galymybė kabliukui užsikabinti už kliuvinio. Kadangi silikoniniai masalai pagaminti iš minkšto plastiko, kabliuko geluonis nesunkiai praduria likusią masalo kūnelio dalį ir pakirtimo efektyvumas nesumažėja. Yra problema su kuria susiduria spiningistai, tai masalo nuslydimas kabliuko koteliu nuo įprastos padėties. Tai stipriai gadina masalo žaidimą ir sumažina žuvies masinimą.


Paveikslėlis

Kabliukų gamintojai kuria naujų ofsetų formas, kurios padeda išspręsti šias problemas. Tai originalus kabliuko kotelio išlenkimas (pav.2) arba specialių spyruoklių su adatėlėmis (masalo tvirtinimui) panaudojimas (pav.3). Nerekomenduotina pirkti pigius „no name“ kabliukus. Dažnai net vidutinio didumo lydeka atlenkia kabliuką, ypač kaiją trauki iš žolių. Geriausia užsirekomendavo kabliukai su dideliu lankelio išlinkimu. Lydekai geriausia naudoti No 4 -6 kabliukus.

MASALAI

Texaso sistemoje svarbu, koks masalas uždėtas ant kabliuko. Jų yra įvairių: tvisteriai, riperiai, oktopusai, sliekai ir k.t.

Paveikslėlis

Masalo dydis parenkamas ne pagal planuojamos pagauti žuvies dydį, o pagal kibimo intensyvumą. Esant geram kibimui tikslinga naudoti didesnius masalus ir gaudyti didesnę žuvį. Esant blogam kibimui geriau naudoti mažus masalus ir stengtis pagauti ką nors. Griežtų taisyklių čia nėra, nes daug kas priklauso nuo vandens telkinio. Pvz.: labai apaugusiuose vandenyse yra svarbiau mokančiai užmesti masalą į tinkamą vietą, o masalo dydis ar spalvos parinkimas- mažiau svarbus. Mūsų pagrindiniuose ežeruose ir upėse vis tiktai masalo spalva ir dydis didžia dalimi nulemia žūklės sėkmę. Nedideliuose gyliuose (sakysim iki 4m.) masalo spalva yra svarbi. Saulėtą dieną gerai dirba natūralių spalvų ir atspalvių masalai, o apniukusią dieną- ryškesnęs ir agresyvesnės spalvos.

Paveikslėlis

Surinkti Texasą nėra sunku, bet yra niuansai. Tvisteris turi būti maunamasant kabliuko tiksliai per ašinę liniją, kitaip masalas sukdamasis gadins žaidimą ir susukinės valą. Pervėręs masalą kabliuko geluonis neturi kišoti iš kūnelio. Geluonis turi būti prispaustas arba paslėptas kūnelio paviršiuje.Tuo mes apsaugosime masalą nuo užsikabinimo už šaknų, šakų ar žolių, o kibimo metu geluonis lengvai išlįs ir sėkmingai pakirs žuvį.

PRAVEDIMO BŪDAI

Gaudydami Texaso sistema turime suvokti, kad tolimas užmetimas nereikalingas. Juk ši sistema skirta gaudymui vandens plotuose, kurie yra apaugę žolėmis, prikritę įvairių šakų, dugnas išraizgytas šaknimis, kur mėgsta stovėti žuvis ir paprastais masalais (blizgės, sukrės, vobleriai) gaudyti neįmanoma. Gaudyti lydeką už 30m. ir ją prisitraukti per bruzginus- beviltiškas reikalas. Pagrindinė masalo pravedimo esmė- vertikalus žaidimas. Daryti pravedimą, užmetus masalą 10m. atstumu, galima kelias minutes. Dauguma kibimų įvyksta masalui lėtai grimzdant į dugną. Kibimus reikia stebėti pagal valo įtempimą. Išnagrinėkime klasikinį variantą. Ežeras su žolėmis apaugusiomis pakrantėmis.Užmetame masalą į laisvą nuo žolių vandens plotą, nes taip masalui bus lengviau pasiekti dugną. Kai valas atsilaisvins (masalas pasiekė dugną), pakeliame spiningo viršūnėlę į viršų. Masalas juda virš dugno. Nuleidžiame kotą horizontaliai, rite susukam atsilaisvinusį valą. Tokiu būdu masalą laipsniškai pritraukiame prie savęs. Kitas būdas: darome trumpus , bet staigius spiningo viršūnėlės judesius į viršų. Šiuo atveju masalas ne tik šliauš dugnu, bet ir darys vertikalius judesius į viršų. Pagrindinė taisyklė: gaudant Texasu pravedimas daromas ne rite, o spiningo judesiais.
Pravedimo tempas lėtas. Nebūtina pastoviai sukti rite ir rinkti atsilaisvinusį valą. Dauguma spiningautojų daro esminę klaidą, kai pradeda sukti ritę, vos tik masalas pasiekia dugną.Tai neleidžia masalui laisvai pakilti nuo dugno ir laisvai nusileisti. Pastoviai traukiant dugnu, labai sumažėja galimų kibimo atvejų skaičius. Kibimai būna įvairūs: staigus smūgiai,galintys išplėšti spiningą iš rankų, arba lengvas valo judesys į šoną, nesuvirpėjus spiningo viršūnėlei. Visada reikia būti pasiruošus galimam kibimui. Pakirtimas turi būti staigus ir kietas. Juk kabliuko geluoniui reikia prakirsti ir žuvies lūpą ir (esant kietesniam plastikui) silikoninio masalo kūnelį. Jei po pakirtimo jus abejojate pakirtimo efektyvumu- pakirskite antrą kartą, o žuvį traukite laikydami valą įtemptu. Atpalaiduoti valo nevalia.
Dar keleta pravedimo būdų. Vienas iš jų vadinamas Dead Sticking. Tai tikrai šaltų nervų reikalaujantis iš žvejo būdas. Užmetate masalą ton vieton, kur jūsų įsitikinimu stovi žuvis. Kai maslas pasiekia dugną, nieko nedarote, laukiate kibimo.Laukti reikia tiek, kiek jums užteks kantrybės. Šis būdas labiau tinka tose vietose, kur yra nedidelis vandens judėjimas palei dugną (povandeninės srovės ar vėjas). (šiam būdui gerai tiktų valgoma guma (vertėjo past.))
Kitas būdas vadinamas Rip Worming. Šį būdą „pasiskolino“ iš Minesotos žvejų ir jis specializuojasi starkių medžioklei. Ši technika leidžia paversti žuvį iš pasyvios į agresyvią. Masalas užmetamas ir leidžiama jam nusėsti ant dugno. Po kelių sekundžių spiningo viršūnėlės staigiu judesiu masalas pakeliamasnuo dugno 90- 120 cm.Toliau seka masalo laisvas kritimas, kurį kontroliuojame ir stebime galimą kibimą rite surinkdami laisvą valą. Po to veiksmų ciklas vėl kartojamas.
Užmetant masalą nereikia siekti tolimo užmetimo. Čia svarbi ne horizontali , bet vertikali pravedimo dedamoji. Verčiau dažniau užmetinėti , ieškant įdomesnių vietų.
Atminkite- dauguma kibimų įvyksta, kai masalas laisvai skęsta.
Čia galima pamatyti trumpą filmuką apie " Texas" sistemele,ir starkiu gaudyma su ja. http://fishing-v.blogspot.com/2010/04/blog-post.html

Paveikslėlis
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
antistatic333
Pranešimai: 1398
Užsiregistravo: 2011.08.15, 18:34
Miestas: Kaunas

Re: Sistemeles

Standartinė antistatic333 » 2013.01.23, 21:09

Texas sistemėlę prisiminus
Paveikslėlis

...Pora metų atgal atsitiko viena gana idomi istorija kuri istrigo ilgam mano viduje,ši istorija rodos visai nereikšminga ir paprasta bet ji atsitiko vieną rytą kai aš planavau išlėkti už miesto į man žinomą vandens telkinį patvičint lydekų ir „apgaudyti“ vieną naują spiningiuką. Bet deja niekas neišėjo – palikau tą meškerykotį kaip tyčia darbe :( . Bet į vandenį vis gi nusprendžiau „eiti“, tiktai kardinaliai pakeitęs žvejybos tematiką,ešerių gaudymui panaudojant Texas sistemėlę.
Tas vandens telkinys tada dar buvo visai man naujas, nepažystamas,gaudęs jame buvau vos kelis kartus. Kaip vėliau paaiškėjo ešerių šiame telkinyje buvo ir visai nemažų bet, kas charakteringa jie buvo prisiriše tik prie jiems vieniems žinomo valgiaraščio,ir slėptuvių. Visgi tokio išraiškingo su savom įpatybėm vandens telkinio aš dar nebuvau sutikęs, absoliučiai visi kibimai buvo tik griežtai atitinkamose taškuose, kur buvo bent kokie tai po vandeniu nelygumai ar kitokios povandeninės „struktūros“. Nežinau su kuo tai surišta, gal būt dėl per didelės lydekų gausos, nuo kurių jie slepiasi. Tada mano kolega pagavo kelias „šaudykles“, o man nebuvo net menkiausio prisilietimo.
Prasidėjo ta mano puiki žvejyba labai linksmai, iš po paskendusio medžio krūmu kuris kažkada buvo ant kranto. Keletsa nereikšmingų stuktelėjimų, realizuoti pavyko tik ketvirtu „ėmimu“, davus man gerai iryti mažą silikoninį vėželį pauzės metu, sprendžiant iš pasipriešinimo, pamaniau kad „sėdo“ gana solidus ešerys, bet čia pat įplaukė į tą paskendusį krūmą ir su „galais“ .
Vėliau pavyko surasti dar kelias labai lokalius taškus, iš kurių pasirodė kad, geriausias buvo kur po vandeniu gulėjo paskendęs gana didelis daiktas, o visi kibimai buvo tada kai masalas buvo traukiamas tolyn nuo povandeninės „struktūros“,reikėjo mestelti tik šiek tiek i dešinę ar į kairę ir ivykdavo kibimas. Todėl labai gelbėjo sistemėlė Texas, su pačiu papraščiausiu montažu, jei ne sistemėlė tada, būtų labai daug praradimų ne tik žuvies bet ir brangių masalų.

Paveikslėlis

Labai didelių ešerių tada nepapuolė, standartiniai delniniai ir periodiškai vis papuolantys „cigaretiniai“. Nežiūrint į tai kad, masalui naudojau gana dideles „gumas“ tai visai netrukdė smulkiems ešeriams giliai iryti,esmė buvo duoti gerai iryti pauzės metu.
Masalo favoritas tada buvo, Sawamura Ridge 3" ir Jackall Waver Shrimp 2.8", tiesa pasirodė kad, tada ant vėželių ešeriai papuldavo didesni.
Labai patiko volframinės „kulkos“, kurias buvau tik isigijęs. Labai gili įduba leidžia panaudoti labai mažą segtuką, kuris beveik visas pasislepia kulkoje, o be to leidžia labai greitai pakeisti ofsetinį didesnį ar mažesnį kabliuką ant kurio galima pakeisti ir patį masalą,kas labai patogu,nereikia kas kartą vis persirišinėti naują sistemėlę. Vien dėl to kad dugnas tame telkinyje labai „aštrus“ teko montuoti sistemėlę ant Fluorokarboninio valo – lyderio iš Sunline V-hard 0,165mm.(pagrindinis pintukas #0.4) ir ne be reikalo, gale žvejybos pavadėlis buvo labai stipriai šerpetotas nuo dugno „aštrumų“, o plonas pintukas jaučiu ne kartą būtų jau nutrūkęs per tą laiką.
Paveikslėlis

Paskutiniu metu vis dažniau „sėdu“ ant Texas sistemėlės – mažiau visokių nesusipratimų, kaip su pavadėline sistemėle, lengviau valdyti, o kibimų realizacija tokia pati aukšta, slankiojanti kulka visai nemaišo ešeriui giliai iryti valgomos gumos. Viena tik problema kuri neduoda ramybės – lydeka, gaudant mikromasalais labai dažnai pakimba lydekos už žąbtų kraštelio,bet kai gaudoma Texas sistemėle praktiškai visu 100% atvejų lydeka nupjauna valą.
Paveikslėlis


Grįžti į



Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 33 ir 0 svečių