Saugaus elgesio ant ledo atmintinė

 

Bendras
Saugaus ledo storis  (cm)
Mažiausi
Rodikliai
svoris
(kg)
t – 10C
t – 250C
intervalai
ir atstumai (m)
Vienas žmogus su nešuliu
100
7
5
3-5
Grupė žmonių
15
12
5-6
Masinis renginys (tribūnos)
50
40
Čiuožykla
25
23
Raitelis
500
17
15
5-9
Porinis vežimas su kroviniu
1500
22
20
12
Lengvasis automobilis
2700
26
19
15
Krovininis automobilis
3500
31
25
19
Krovininis automobilis su kroviniu
7000
45
34
22
Vikšrinis traktorius
10000
56
42
26

Ką reikėtų žinoti apie ledą

 

Tvirčiausias ledas iš arti atrodo skaidrus, žalsvo ar melsvo atspalvio. Baltas ledas – mažiau tvirtas, nes jame daug oro. Labai pavojingas ežerų ledas, taip pat ledas tarp meldų. Ploniausias ledas virš šaltinių ir upelių. Ledas po sniego pusnimis taip pat pavojingas – jis lūžta be charakteringo traškėjimo, todėl tokias vietas reikia apeiti.

Saugaus elgesio ant ledo atmintinė:

- Žvejoti ant vandens telkinių galima tuomet, kai ledas ne plonesnis kaip 7 cm.
- Negalima vienam eiti ant ledo neprašvitus. Einant su grupe, nereikia žingsniuoti vienam šalia kito.
- Negalima gręžti daug ekečių arti viena kitos ir būriuotis vienoje vietoje, kai ledas plonesnis kaip 30 cm. Žvejas turi turėti ne tik peikeną ar grąžtą, bet ir kamuolėlį virvės, kurį labai patogu paridenti įlūžusiajam. Einant ledu reikia peikena bandyti ledo tvirtumą. Pakankamai tvirtas ledas, kuriuo jau galima vaikščioti, peikena prakertamas tik po dviejų, trijų smūgių į tą pačią vietą prieš save ir šalia savęs. Jeigu vanduo pasirodo po pirmojo stipraus smūgio – reikia grįžti!
- Jeigu ledas po kojomis pradeda traškėti ar skeldėti, į krantą reikia grįžti savo pėdomis čiuožiančiais žingsniais, neatitraukiant kojų nuo paviršiaus ir statant jas plačiai, kad kūno svoris pasiskirstytų tolygiai.
- Jeigu įlūžote – nepraraskite savitvardos, greitai ištieskite rankas į šalis, kad galėtumėte išsilaikyti, kvieskite pagalbą. Nesigriebkite už lūžtančio ledo kraštų, nes ledas lūžinės ir jūs prarasite jėgas. Neužšliaužkite ant ledo krūtine, nes jis lūžinės. Pabandykite atsigulti ištiestomis rankomis ant ledo ir apsiversti ant nugaros, stumiantis kojomis iššliaužti.
- Į krantą grįžkite tuo keliu, kuriuo atėjote!
- Pastebėję įlūžusį žmogų, prieikite prie jo 10 m nuotoliu ir sustokite! Įvertinkite situaciją. Niekada negalima paduoti įlūžusiajam rankos, nes savo svoriu įlaušite ledą. Jeigu neturite jokių specialių gelbėjimo priemonių, reikia gultis ant ledo, tvirtai laikyti vienas kitą už kojų, padaryti gyvą „grandinę“. „Grandinės“ priekyje esantis žmogus nukentėjusiajam turi paduoti kokį nors daiktą ir padėti užsiropšti ant stipresnio ledo. Geriausia paduoti šaliką, diržą, paridenti virvės kamuolį, o jei netoli krantas – šaką.
- Kviečiantis pagalbą telefonu 112 labai svarbu trumpai, bet tiksliai nusakyti: kas atsitiko ir kur esate, kiek yra nukentėjusiųjų, kokios pagalbos reikia, kas dar gali atsitikti. Jeigu tiksliai nežinote savo buvimo vietos, tuomet praneškite ką aplinkui matote ar neseniai matėte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × 5 =