Nusprendęs įsigyti leidimą mėgėjiškai žūklei, nuvažiavau į žūklės reikmenų parduotuvę, esančią viename Vilniaus prekybos centre, ten sužinojau, kad reik apmokėjimą padaryti internetu ir tuomet su pavedimo išrašu ateit pas juos.
Sėdau prie interneto ieškot informacijos, aplinkos ministerijos puslapio labirintuose radau kainas, bet pačios tvarkos, kaip, kam pervesti pinigėlius taip ir neradau. Skambinu bendru AM telefonu ir ponia man paaiškina, kad visa informacija yra pas juos puslapyje.
Paprašau padėt man surast, bet ir kartu rast nepavyksta. Tuomet susinervinus duoda du telefonus gamtos apsaugos departamento, skambinu ten (05.02 – 09:40) nė vienu telefonu niekas neatsako. Liūdesys. Kyla klausimas, ar man vienam čia taip viskas sudėtinga? Net graudžiai juokinga darosi, kad leidimą kurio kaina yra “net” 11 Lt ir dar METAMS yra taip sudėtinga įsigyt. Ir apskritai, žuvų ištekliai mažėja, gamtosaugininkų etatams lėšų nėra ir t.t., ir pan. Tik tikrų istorijų anekdotai belikę, pavyzdžiui, kad visus Zarasų rajono vandens telkinius prižiūri du inspektoriai, kuriems davė automobilį, bet kurui pinigų neskyrė. Net neabejoju, kad žvejai mėgėjai sutiktų mokėti ir 50 Lt ar 100 Lt, jei pati įsigijimo tvarka būtų paprastesnė, o pinigų panaudojimas efektyvesnis, t.y. žuvų išteklių atstatymui ir veisimui bei gamtos apsaugos priežiūrai.
“Už mūsų mokesčius samdomi tarnautojai atsilikėliai, neraštingi. Kažkoks biurokratinis raistas. Būtų adresas paprastas, prireikė, sumokėjai ir meškerioji. Reikia greičiau keisti senus kelmus, kitaip dar ilgai rūgsime.”
Labai smagu, kad daugėja sąmoningų žvejų ir gamtos mylėtojų, trūksta tik padorių ir veiklių valdininkų. Linkiu visiems puikaus sezono!
DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!
Aplinkos ministerijos komentaras:
Mėgėjiškos žūklės leidimų išdavimas yra viena iš aktualiausių problemų mėgėjų žvejybos srityje.
Siekiant išspręsti šią problemą – supaprastinti ir išplėsti leidimų mėgėjų žvejybai išdavimo galimybes, surinkti daugiau lėšų žuvų išteklių gausinimui ir apsaugai dar 2008 m. Seimui buvo pateikti Mėgėjiškos žūklės įstatymo pakeitimo įstatymo ir jį lydinčių įstatymų projektai. Šie įstatymų projektai buvo registruoti ir kaip prioritetiniai įtraukti į keleto Seimo sesijų darbų programas, tačiau dėl gana radikalių, prieštaringai vertinamų kai kurių šių projektų nuostatų iki šiol nepriimti.
Mėgėjiškos žūklės įstatymo pakeitimo įstatymo projekte numatyta, kad vietoj leidimų ir licencijų teisę žvejoti suteiktų įmokos žuvų išteklių atkūrimui ir saugojimui sumokėjimo patvirtinimas (sąskaitos išrašu, internetu, SMS žinute ar kitais būdais). Įmokos už teisę žvejoti būtų skiriamos Aplinkos apsaugos rėmimo programai finansuoti ir nustatyta tvarka naudojamos žuvų ištekliams atkurti ir saugoti. Lėšas už teisę žvejoti surenkant į Aplinkos apsaugos rėmimo programą, žvejai turėtų galimybę matyti, kiek lėšų surinkta ir kas už jas padaryta mėgėjų žvejybos plėtrai.
Už teisę mėgėjų žvejybai būtų mokama daugiau nei šiuo metu, bet tiek, kad tai neapribotų žvejybos galimybių ir mažiausias pajamas gaunantiems asmenims – 50 Lt metams, 20 Lt mėnesiui arba 5 Lt dviems paroms (savaitgaliui). Vaikai iki 16 metų, pensininkai ir neįgalieji turėtų teisę žvejoti nemokamai.
Šiuo metu Aplinkos ministerija vykdo projektą “E-paslaugos “Aplinkosaugos leidimų išdavimas” sukūrimas” finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšų, kurį įgyvendinus bus išspręstos leidimų įsigijimo problemos nelaukiant įstatymų pakeitimų. Ateinančių metų I ketvirtyje (gal būt jau šių metų pabaigoje), žvejai mėgėjai jau galės įsigyti leidimus mėgėjų žvejybai internetu, SMS žinute ir kitais būdais.