Europoje pristatytas naujas supermasalas


 Europos žvejybos įrankių parduotuvėse pasirodė naujiena – bioliuminescencinis masalas „Esca“.
Šis debiutas rodo, kad viltis sukonstruoti idealų masalą nemirė, kita vertus, negalima neprisiminti, jog tokių bandymų buvo nemažai ir visi jie anksčiau ar vėliau žlugo. Pastarąjį tokį eksperimentą lydėjo pasaulinė reklamos kampanija, bet praėjo vos dešimt metų ir šiandien niekas nebeprisimena „Vortico“ voblerių, apie kuriuos kadaise kalbėjo net pirmokai per pertraukas, nes minėti masalai plukdomi žybčiojo spalvotomis švieselėmis. Esą šis efektas turėjo viliote vilioti įvairiausias plėšriąsias žuvis. 
Šiandien „Vortico“ voblerių likimas aiškus: stebuklas neįvyko, nes po audringo debiuto šie masalai pasirodė neką veiksmingesni už klasikinius voblerius. Kas laukia naujoko? Kol kas ekspertai prognozuoti neskuba ir sako, kad nėra reikiamos statistikos, kuria remiantis galima būtų daryti išvadas. Kita vertus, ar galima lyginti šiuos du supermasalus – į praeitį nugrimzdusį „Vortico“ ir naujumu tviskantį „Esca“?
Vobleris – puikiai žinomas viso pasaulio žvejams spiningo masalas. Jo savybės ir paskirtis – taip pat šimtus kartų išnarstytos po kaulelį. Na, o „Esca“ – visai kitas dalykas. Jį tikriausiai reikia vadinti ne masalu, o priedėliu prie masalų. Tad šį debiutantą teisingiausia priskirti viliokų, masinančių žuvis prie pagrindinio masalo, klasei.
Kai ką panašaus yra sukūrę amerikiečių mokslininkai, bendradarbiaudami su Karinio jūrų laivyno laboratorijomis. Tai virpesius keliantis įtaisas CAGI, apie kurį mūsų rubrikoje buvo rašyta pernai. Pripažinta, kad CAGI – pakankamai veiksmingas, kai naudojamas kaip pagalbinis viliokas velkiauti jūroje, tačiau gėluosiuose vandenyse, žvejų teigimu, jis nėra veiksmingas.
„Esca“ paskirtis panaši, bet jis daug kuo skiriasi nuo kitų įvairiausių viliokų. Pirma, „Esca“ forma primena nedidelę vertikalios eigos blizgę, kuri vadinama cokeriu. Skirtumas tas, kad cokerio žaismas, masinantis žuvis, pasireiškia, kai masalas sklendžia tam tikra trajektorija į gelmę, o „Esca“ gali būti plukdoma tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Šio vilioko kūrėjai teigia, kad „Esca“ gali būti tvirtinamas prieš spiningo masalą, jūrinę blizgę – pilkerį, žemiau jos, tačiau tai ne viskas, nes „Esca“ gali būti naudojama ir kaip savarankiškas masalas tiek jūroje, tiek ežere ar upėje. Prie jo reikia tik pritvirtinti kabliuką.
Kuo „Esca“ vilioja žuvis? Beje, kūrėjai teigia, kad šis masalas yra universalus ir juo domisi tiek plėšrios, tiek taikios žuvys. Pasirodo, svarbiausia, kad „Esca“ blyškiai švyti. Aplink ją vandenyje matoma aureolė. Narai ir povandeniniai plaukikai tokį efektą yra regėję ne kartą. Blyškus, lyg spinduliai, prasiveržiantys pro debesis, švytėjimas sklinda nuo planktono sankaupų ir pelaginių žuvelių, pvz., ančiuvių būrių. Moksliškai šis efektas vadinamas bioliuminescencija. Bet „Esca“ pasižymi ne tik švytėjimu – aplink vilioką sukuriamas silpnas elektromagnetinis laukas, kuris juntamas aplink kiekvieną gyvūną. Plėšrūnai, medžiojantys vandenyje, šį lauką puikiai jaučia ir sugeba pagal tai atakuoti auką net nematydami jos.

„Esca“ gaminamas dviejų tipų, kurie skiriasi švytėjimo spalva: variantas „blue“, apgaubtas žydra aureole, skirtas žūklei skaidriame vandenyje ir didelėje gelmėje, o variantas „green“ – žūklei paviršiniuose vandens sluoksniuose ar drumstame vandenyje.    

                                                                                                                                                                                                      Šaltinis www.15min.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen + 11 =