Dėl nusekusio Nemuno žadama kreiptis į valdžią

Neoficiali žinia: Baltarusijoje Gardino hidroelektrinės statytojai nusekino Nemuną. Kilo pavojus gamtai, o Kaune dėl nukritusio upės vandens lygio iš kanalo prie salos vėluojama išgabenti dumblą. Pasigirdo raginimų santykius su baltarusiais aiškintis aukščiausiu lygiu.

Kreipsis į Vyriausybę

„Tokio nusekusio Nemuno seniai nebuvo. Tai neišvengiamai trikdo laivybą, stabdo suplanuotus darbus, pavyzdžiui, dumblo išvežimą iš Nemuno salos“, – aiškino Vidaus vandens kelių direkcijos generalinis direktorius Gintautas Labanauskas.

Pasak jo, šiuo metu ties Kaunu vandens lygis žemesnis 7 centimetrais nei pastarojo dešimtmečio vasaros vidurkis, o ties Birštonu vanduo nusekęs net 30 cm žemiau nei dešimties metų vidurkis.

Šią lietingą vasarą Nemuno lygis toks, lyg mažiausiai visą mėnesį būtų alinusi neregėta sausra. „Akivaizdu, kad gamta čia niekuo dėta – upės lygis nukrito tik dėl žmonių veiklos. Žadame kreiptis į Vyriausybę, kad tarptautiniu lygiu būtų aiškinamasi, kas vyksta Baltarusijoje. Kol kas tik neoficialiai žinome, kad Gardine baigiant elektrinės statybą, pildomi vandens rezervuarai ir dėl to Nemunas nuseko“, – kalbėjo G.Labanauskas.

Neišveža dumblo

Kritęs upės vandens lygis jau dvi savaites neleidžia išgabenti dumblo iš Nemuno salos..

Pagal rangovų ir Kauno savivaldybės sudarytą sutartį sala nuo purvo turėjo būti išvalyta iki vasaros pradžios. Deja, birželį pradėjus sekti Nemunui darbai vyko su pertraukomis, o dabar visai sustojo.

„Didžiąją dalį dumblo jau išplukdėme, liko tik keli procentai visų darbų. Bet dėl kritusio upės lygio baržos negali atplaukti iki salos“,– teigė G.Labanauskas.

Elektrinė dirba minimaliai

Kauno hidroelektrinės vadovas Juozas Bartlingas taip pat minėjo, kad Kauno marių lygis yra žemesnis nei įprasta šiuo laiku. „Vietoje keturių elektrinės turbinų veikia tik viena, bet miesto energijos poreikiams tai didelės įtakos neturi“, – kalbėjo vadovas.

J.Bartlingo teigimu, marių vanduo dar nenukrito iki kritinio lygio. „Buvo metų, kai dėl sausros Kauno marios nusekdavo net pusantro metro, o dabar lygis nenukrito daugiau nei pusmetriu. Vis dėlto baltarusiai pasirinko blogą laiką savo darbams, nes dabar ir taip sausesnis metų laikotarpis. Telieka tikėtis, kad tai ilgai netruks“, – vylėsi J.Bartlingas.

Druskininkuose – pavojus gamtai

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Juozas Šimkus irgi patvirtino, kad Nemuno vandens lygis yra nenormaliai nukritęs. „Pastarąsias dvi dienas ties Druskininkais upėje vandens kiekis jau pavojingai žemas, todėl ten gyvūnijai ir augalams iškilo pavojus“, – sakė J.Šimkus.

Prienų rajone ties Nemajūnais, Kaune ir žemiau esančiame upės ruože vandens lygis kol kas dar nekelia grėsmės gyvūnijai ir augalijai, bet yra daug mažesnis, nei turėtų būti pagal oro sąlygas.

„Ši vasara nėra labai sausa ir visų upių, išskyrus Nemuno, vandens lygis yra vidutinis – nei per didelis, nei per mažas“, – tvirtino J.Šimkus. Todėl hidrologas daro išvadą, kad Nemunas nuseko tik dėl žmonių veiklos.

„Jokių oficialių duomenų neturime. Tik girdėjome, jog sutrikimus sukėlė Gardino elektrinės statytojai“, – sakė jis.

Paskelbta 2012-07-31, 08:16
Saulius
Tvirbutas.s.tvirbutas@kaunodiena.lt ..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen − 7 =