Lietuvoje ledas jau kausto ežerus

 

Gali užšalti dar šiąnakt

Praėjusią savaitę spėliota, jog netrukus turėtų užšalti visi ežerai. Tačiau A. Kajutis teigia, jog šios hidrologų prognozės nepasitvirtino. „Ir mūsų, ir vokiečių, ir anglų prognozės rodė naktimis iki 10-ies laipsnių šaltį. Bet praktiškai niekas negali tiksliai prognozuoti 10 dienų į priekį, tos prognozės vis tiek kinta. Iki šios dienos žadėto šalčio nebuvo. Užtat pasnigo. Todėl dabar išeina, kad jau užšalusių ežerų ledas, padengtas sniegu, storės labai pamažu. O neužšalę vidutinio dydžio ežerai gali užsitraukti ledu netgi ateinančią naktį, nes sniegas netrukdys. Vėl prognozuojamas 8-10-ies laipsnių šaltis“, – aiškino hidrologas.

 Jo teigimu, Spindžio ir kiti giliau miške esantys ežerai Švenčionių rajone jau užsitraukę ledu.
Hidrologas primena, jog saugiausias ledo, ant kurio jau būtų galima žengti storis yra apie 7 centimetrus. Drąsuoliai gali mėginti lipti ir ant 3-4 centimetrų storio ledo, nors jis dar turi properšų, ne visuomet pastebimų plika akimi.

Saugiausias ledo, ant kurio jau būtų galima žengti storis yra apie 7 centimetrus. Drąsuoliai gali mėginti lipti ir ant 3-4 centimetrų storio ledo, nors jis dar turi properšų, ne visuomet pastebimų plika akimi.
A. Kajutis

 

 

Žuvintas – vienintelis užšalęs ežeras Dzūkijoje

Užtat Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis patvirtina, jog šis pusšimčio gulbių bei būrio ančių namais žiemos metu tapęs ežeras jau užsitraukė ledu.

„Žuvintas užšalo sekmadienį. Tačiau ši žiema tokia – „nerimta“. Čia ežere laikosi visuomet apie du-tris laipsnius šilumos. Todėl šis ledas yra ypatingai pavojingas, visiškai plonas. Tai – vienintelis kol kas Dzūkijoje užsitraukęs ežeras. Dusia, Giluitis, Metelys, Simno ežeras – visi šie ežerai nėra užšalę ir, matyt, greitu metu neužšals,“ – pasakojo A. Pranaitis.

Vyras nuramino, jog visos Žuvinte gyvenę antys sėkmingai išskrido į gretimus ežerus, o gulbės dar atranda properšų. Netrukus ir jos turėtų patraukti į kitus vandens telkinius, o paspaudus stipresniam šaltukui skristi iki Nemuno arba Elektrėnų bei Kauno hidroelektrinės. Arūno Pranaičio teigimu, Žuvinto ežere buvo pasilikę apie trečdalis visų čia vasarojusių paukščių.

Rezervato direktorius pridūrė, jog ežerų užsitraukimas ledu kartais prikauso ne tiek nuo šalčio, kiek nuo vėjo. Ramiomis naktimis ežerai šąla greičiau. Nuo šiol ledas turėtų tik storėti, žinoma, jei nebus užpustytas storu sniego sluoksniu.

www.GRYNAS.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 + nineteen =